Teknoloji

Rekabet Kurumu Google Hakkında Soruşturma Başlattı: İşte İlk Açıklama!

Rekabet Kurumu teknoloji devi Google hakkında değerli açıklamalarda bulundu. Yetkililer, şirketin rekabete aykırı hareket ettiğinin tespit edildiğini ve bunun sonucunda soruşturma başlatıldığını açıkladı. Rekabet Kurumu, Google 4054 sayılı Kanunun 6. maddesiihlal etmekle suçladı.

4054 sayılı Kanunun 6. maddesinde” Bir veya birden fazla teşebbüsün, tek başına veya başkalarıyla yaptığı anlaşmalar veya ortak eylemler yoluyla, ülkenin tamamında veya bir bölümünde bir mal veya hizmet piyasasında hakim durumda olması. suistimal etmekyasadışı ve yasaktır.” ifadelerine yer verilmektedir. Buna paralel olarak Rekabet Kurumu tarafından yapılan açıklamada Google’ın kendini avantajlı kıldıifade edilir.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklama şöyle:

Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Reklam ve Pazarlama Ltd. Şti.’nin, şirketin ekonomik bütünlüğünün Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiasıyla Rekabet Kurulu tarafından ön soruşturması sonuçlandı. 4054 sayılı çevrimiçi resim reklam ve reklam teknolojisi hizmetlerine bağlantı verme ve tercih etme davranışı ile.

Ön araştırmada elde edilen bilgi, belge ve bulguları 18.05.2023 tarihli toplantısında görüşen Rekabet Kurulu, bulguları önemli ve yeterli bulmuş; 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesine aykırı olup olmadığının tespiti için; 23-23/432-M numara ile Alphabet Inc., Google LLC, Google International LLC, Google Ireland Limited ve Google Advertising and Marketing Ltd.

Rekabet Kurumu’nun açıklaması buradan, 4054 Sayılı Kanuna buradanUlaşabilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu